4 greșeli pe care părinții le fac după divorț

10440968_239273586270844_6313411853832034892_n

Imediat după divorț, cei doi soți se pot simți amenințați, vulnerabili și viața le poate părea fără sens. Furia pe care o resimte mai ales cel care este părăsit se poate îndrepta acum, fără intenție evident, către alți membri ai familiei care au legături cu celălalt partner. De aceea, este bine de știut ce să nu faceți dacă ați divorțat și aveți copii.
1. Nu va transformați copiii în mesager pentru a transmite fostului/fostei, mesaje pe care altfel nu i le puteți transmite. Cel mai eficient mod ar fi sa-i scrieți un e-mail sau să-i dați un telefon și să discutați problema direct și nu prin intermediul copiilor care astfel se simt expuși și manipulați.
2. Nu cădeți în capcana de a le povesti copiilor cu lux de amanunte ”tradarea” partenerului. Nu uitați ca celălalt este și rămâne părintele copilului chiar daca nu mai este soțul vostru, iar copilul se va simți prins la mijloc în această situație. Nu-l transformați în confident pentru că acest lucru este mai mult decât poate el să ducă.
3. Nu le interziceți copiilor să se întâlnească cu celalalt părinte. Și nici nu-l chestionați despre viața personală a acestuia. Când se întoarce după un week-end petrecut cu părintele care nu stă cu el, puneți-i intrebări legate despre activitatea și interacțiunea lui cu celălalt părinte și nu despre cine mai era de față, despre actuala prietenă a fostului soț, despre cum arată aceasta, ce face, ce spune. Copilul se va simți amenințat și îi veți creea o stare de stres pentru că nu va ști cum să vă spună astfel încât să nu vă supărați.
4. Când copilul face ceva greșit nu faceți afirmații de genul ”ești exact ca tatăl tău/ mama ta!” pentru că îi induceți ideea că el este rău și că ceva nu este în regulă cu el. Explicați-i ce a greșit și care este comportamentul pe care îl așteptați de la el fără să faceți referiri la celălalt părinte.
Astfel, învățați să le fiți alături copiilor, să le răspundeți la întrebări atunci când au, să nu le interziceți accesul la celălalt părinte și să vă păstrați neutralitatea față de acesta în discuțiile pe care le aveti cu copiii!

Sunt pregătit/ă să divorțez?

 

thF1FGU7DT

Dacă motivele care te fac să stai într-o relație în care nu te mai simți iubit, apreciat, care te sufocă și nu-ti oferă decât frustrare, se află printre cele din lista de mai jos,  atunci să știi că  decizia de a rămâne îți aparține în întregime si trebuie să-ți asumi și responsabilitatea pentru ea.

Ce te face să stai in relație:

  • frica de a fi singur/ă
  • frica de a o lua de la început
  • frica de necunoscut
  • lipsa încrederii in sine
  • teama că părinții tăi ar suferi
  • teama că vor suferi copiii
  • teama de a nu te descurca singur/ă

Dacă într-adevăr ești hotărât/ă că nu mai vrei să stai într-o astfel de relație atunci trebuie să acționezi folosindu-ți toate resursele, interioare in primul rând, să te desparți. Oricare ar fi motivele pentru care încă nu faci pasul să ieși din relație, înseamnă că încă nu ești pregătit pentru o schimbare în viața ta. Când vei fi, o vei face!

Înainte însă de a lua hotarârea de a divorța cântărește bine opțiunile pe care le ai, analizează cu obiectivitate ce te determină să închei relația, care este contribuția ta la ceea ce se ăntâmplă în relație, care sunt nevoile tale nesatisfăcute, cum se va schimba viața ta și a celor din jur după ce divorțezi. De multe ori, oamenii iau decizii sub impulsul momentului după o ceartă mai aprinsă și nu analizează prea bine toate aspectele. Este foarte ușor ca la furie să luăm decizii pripite pe care apoi să le regretăm. Tînând cont că divorțul este un eveniment cu implicații serioase nu numai pentru cei doi soți, dar și pentru copii daca există, și pentru familie in sensul extins, incluzând părinții, bunicii etc, lucrurile trebuie bine cântărite ănainte de face acest pas.

A fantaza despre cum o să fie după ce divortezi este bine, dar nu uita să incluzi in fantezie și aspectele mai puțin placute cum ar fi: unde vei locui, cine rămâne în apartamentul în care locuiți acum, cu cine rămân copiii, cum se vor împărți cheltuielile cu copii, cine va merge cu ei în vacanțe, programul de vizite la celalalt părinte dacă acesta va dispune de un spațiu adecvat pentru a-i lua la el. E foarte frumos să te gândești:” gata, divorțez, scap de partener/ă și toate problemele mele se vot sfârși!”, dar din păcate realitatea este mult mai complexă de atât.Nu e de ajuns să divorțezi, trebuie să-ți faci un plan de reorganizare a vieții fără partener și să-ți imaginezi, cu cât mai multe amănunte posibile, variante despre cum va arăta viața ta și a celor apropiați ție după divorț.

După ce ai făcut toată această analiză și ai cântărit toate opțiunile, poți să iei decizia în consecință. Indifferent ce decizi, nu uita însă să-ți asumi decizia și să fii conștient/ă că este cea mai bună soluție pentru tine!

sursa foto: JGQC- limited.co.uk

Ce-și doresc copii de la părinți când aceștia divorțează

div si copii

Am selectat câteva dintre dorințele copiilor care au trecut prin experiența divorțului părinților în speranța de vă ajuta pe dumneavoastra, părinții, să-i înțelegeți mai bine și să încercați să le fiți aproape:

”Mami/ tati am nevoie de amândoi sa rămâneți implicați în viața mea chiar dacă voi nu mai sunteți împreună. Atunci când nu faceți lucrul acesta , mă simt ca și cum eu nu contez, nu sunt important pentru voi si nu mă iubiți cu adevărat .”

”Vă rog să nu vă mai luptați între voi și să încercați să cădeți de acord  în ceea ce mă privește! Când vă văd cum vă luptați între voi în chestiuni ce au legătură cu mine mă simt vinovat, de parcă eu aș fi făcut ceva rău!”

”Vreau să am voie să vă  iubesc pe amândoi și să mă bucur de timpul pe care îl petrec cu fiecare dintre voi . Daca actionați cu gelozie sau supărare , mă simt presat să pactizez cu unul dintre voi și nu vreau să fac asta pentru că vă iubesc și am nevoie de amândoi!”.

”Vă rog să comunicați între voi direct și să nu mă mai folosiți pe mine ca să vă transmiteti mesaje unul altuia!”

”Vă rog, nu-l mai vorbiți pe celălalt de rău în fața mea pentru că mă simt ca și cum ar trebui să iau partea unuia dintre voi și mă doare, pentru că nu pot să nu-l mai iubesc pe unul dintre voi numai pentru că voi vă simțiți trădați sau nefericiți!”

”Amândoi faceți parte din viața mea și nu vreau să se schimbe acest lucru. Amândoi sunteți părinții mei și vreau să-mi fiți alături atunci când am probleme!”
sursa foto: ebihoreanul.ro

Divorțul și fricile noastre

images5CS075ZKFrica de singurătate ne limitează alegerile. De multe ori rămânem în relații sau căsnicii care ne sufocă pentru că ne este frică să punem punct, să închidem o pagină din viața noastră și să o luăm de la capăt. Dar dacă nu închidem ușa nefericirii nu vom avea niciodată șansa de a  fi fericiți cu adevărat.

Când o relație/ căsnicie nu mai merge ne obligă să ne punem niște întrebări al căror răspuns poate fi dureros pentru că asta înseamnă să fim realiști cu noi și să recunoaștem unde am greșit. Când se ajunge la despărțire, fie că vorbim aici de separare sau divorț, lucrurile sunt dureroase pentru ambii parteneri.

  • Pentru cel care decide să plece pentru că poartă povara deciziei și odata cu ea a vinovăției: el este cel care pleacă și-l face pe celălalt să sufere.
  • Pentru cel care rămâne pentru că se simte trădat și abandonat.

In dinamica aceasta a despărțirii cel mai dureros pentru fiecare dintre parteneri este să se oprească din a se raporta tot timpul la celalălalt și să se uite la el: fiecare are contribuția lui în ajungerea la acest punct. Dacă nu se opresc și nu identifică ce nu a mers, care a fost partea lor în această dinamică, vor reperta scenariul și în următoarea relație și vor suferi din nou. Furia și dorința de răzbunare a celui care este părăsit  sau sentimental de eliberare  amestecat cu vinovăție al celui care părăsește, îi împiedică să-și clarifice cu adevărat ce s-a întâmplat, să lase trecutul în spate și să fie atenți ca în următoarea relație să nu repete aceleași lucruri care au dus la despărțire.

Omul este o ființă prin excelență socială: nu poate trăi singur, dar asta nu însemană să stai ]ntr-o relație toxică. Cu cât stai mai mult într-o astfel de relație te anulezi ca individ, îți pierzi stima de sine și încrederea că poți reuși să ai o relație armonioasă cu cineva.

Scuzele pe care clienții mi le spun adesea sunt

  • Nu pot să le fac asta copiilor mei
  • Nu o să mă descurc singur/ă
  • Nu pot să trăiesc fără el/ea
  • Nu pot să le fac asta părinților mei, asta i-ar distruge
  • Nu suport să fiu singur/ă

Alegerea de a rămâne într-o relație care nu merge vă aparține, toate cele de mai sus sunt scuze menite să vă facă să vă simțiți mai bine, să nu vă diminueze pană la anulare stima de sine.

Copiilor nu le va fi mai bine într-o familie în care cei doi părinți se ceartă continuu, de-abia de-și mai vorbesc, se simt frustrați, îngrădiți, nefericiți; nu le faceți un bine stând împreună!

E adevărat că este greu să te descurci singur/ă, dar dacă planifici cu grijă cheltuielile vei vedea că te descurci, mai greu, dar până la urmă ieși la liman.

Poți să trăiești și fără partener/ă  chiar dacă ți se pare că fără el/ea nu mai poți respira. Timpul atenuează sentimente, reduce intesitatea emoțiilor.

Nu vă protejați părinții dacă le spuneți minciuni; ei simt că ceva nu este în regulă: de fiecare dată veniți în vizită la ei sau când faceți sărbătorile în familie se simte tensiunea dintre voi și partener/a, furtuna plutește în aer chiar dacă toată lumea se face că nu vede norii.

A fi singur nu este sfârșitul lumii. Te poți vedea  cu prietenii pe care i-ai neglijat cât timp ai fost în relație, poți relua legătura cu frații și surorile pentru care nu ai mai avut timp, îți poți face cunoștințe noi, poți merge la concerte, teatre, expoziții, într-un cuvânt poți avea timp

Divorţul: dramă sau eliberare?

Divort-1

Acel “împreună” pe care îl ştiai atât de bine și în care ai investit tot ce aveai mai bun, timp și sentimente, s-a sfârșit! Ce faci, însă, cu regretele care au rămas în urmă, cu tristețea care te copleșește sau cu furia de care simți că nu poți să scapi?

Știi că trebuie să treci peste și să mergi mai departe, dar nu știi cum. Ai vrea chiar să uiți că toate astea s-au întâmplat, dar, oricât de mult ți-ai dori să faci asta, fostul tău partener va face întotdeauna parte din trecutul tău. Uneori, să gestionezi corect și echilibrat relația ta cu fostul soț/ partener sau fosta soție/ parteneră este absolut imperativ pentru că din uniunea voastră au ieșit copii pe care amândoi îi iubiți și de a căror îndrumare în viață sunteți amândoi responsabili. Cum să le explici lor ce s-a întâmplat, atunci când nici ție nu îți vine ușor să-ți explici? Cum să te gândești la tine și la vindecarea sufletului tău fără să îi rănești pe ei? Și, până la urmă, cine mai ești tu după divorț? Cum poți să îți reconstruiești un viitor fericit în această nouă situație?

Divorţul sau despărţirea nu este o experienţă uşoară pentru nimeni. Însă, în mediul potrivit, poți să descoperi că nu este nici sfârșitul lumii. Te invităm la un atelier de dezvoltare personală unde poți să discuți liber despre ceea ce simți și unde poți să descoperi instrumentele potrivite pentru a face față acestei situații dificile. Vei fi înconjurat/ă de un grup restrâns de oameni care te vor asculta fără să te judece și fără să îți pună întrebări incomode, sub promisiunea celei mai stricte confidențialități.

Atelierul va avea loc joi, 27 februarie, între orele 18:30 și 20:30 și va fi susținut de psihologii Florentina Negrescu și Pavel Grigore. Costul participării este de 50 RON.

Dacă sunteți interesați să participați, vă rugăm să ne scrieți la
consilieresipsihoterapie@gmail.com sau transformind@gmail.com, specificându-ne numele, prenumele și numărul dumneavoastră de telefon. Înscrierile se pot face până marţi, 25 februarie. După înscriere, adresa locului unde se desfășoară atelierul va fi comunicată tuturor participanților.

INVITATIE LA WORKSHOP: „ATELIER DE ROMANTISM PENTRU SF.VALENTIN”

Dacă vrei să-ți evaluezi relația de cuplu și să afli ce ai putea face pentru a o îmbunătăți vino pe 12 februarie începând cu ora 18:00 la  workshopul ”Atelier de romantism pentru Sf. Valentin” 
Iubirea pare a veni de nicăieri, făcând minuni când ne atinge cu aripile ei. Indiferent cât de harnici sunt Eros sau Cupidon, sau cât de inspirată este Afrodita sau Venera, romantismul şi intensitatea unei relaţii depinde de cât de mult şi de eficient comunicaţi, de cât de confortabili sunteţi în a fi intimi şi cât de mult sunteţi autentici unul faţă de altul, şi mai ales în raport cu voi înşivă. Plăcerea de a fi împreună, de a aparţine şi de a te simţi în siguranţă unul faţă de celălalt, are nevoie de un pic de ajutor pentru a dura şi a fi la fel de intensă şi satisfăcătoare. Vino împreună cu el sau ea să exploraţi modul în care funcţionaţi din punct de vedere psihologic pentru a intensifica şi a adânci legătura voastră. Vă propunem un atelier al romantismului şi intimităţii, structurat şi conceput special să faciliteze dezvoltarea personală optimă pentru a continua să aveţi o relaţie specială. Indiferent dacă sunteţi un cuplu de îndrăgostiţi sau vă iubiţi de ceva vreme, sunteţi bineveniţi să adaugaţi ingrediente noi si intense relaţiei voastre.
Cadrul va fi cel a unui grup de dezvolare personală și va presupune explorarea respectuoasă a experiențelor tale personale, fără să fii obligat să dezvălui ceea ce nu dorești, și în condiții de confidențialitate. 

Workshopul va dura două ore în intervalul orar 18.00-20.00, miercuri, 12 februarie. 
Costul este de 50 ron. 

Psihologii care vor susține acest atelier de dezvoltare personală vor fi: Florentina Negrescu și Pavel Grigore. 

Participarea se va face în urma înscrierii prealabile la una din următoarele adrese de email:
consilieresipsihoterapie@gmail.com sau/şi transformind@gmail.com , specificându-se numele, prenumele și numărul de telefon. Înscrierile se pot face până marţi, 11 februarie. 

Adresa va fi comunicată participanţilor, dupa înscriere.

Invitație la workshop: „RELAȚII”

De ce relații care încep frumos se dovedesc a fi în final toxice? De ce rămânem in relații care ne epuizează și sunt departe de a ne face fericiți? De ce ne este atât de greu să renunțăm? De ce….?

Dacă vrei să afli răspunsul la toate aceste întrebări, vino pe 16 ianuarie, începând cu ora 18:00, la workshopul despre relații.

RELAȚII

Viaţa fiecaruia dintre noi este complicată, în primul rând pentru că nu suntem singuri. Contextul, grupul, celălalt, ne provoacă mereu limitându-ne drastic în împlinirea nevoilor ṣi dorinţelor noastre. În acest sens apar probleme legate de cât de mult ne permitem să ne deschidem sau cât de mult ar trebui să ne apărăm pe noi înṣine, investind într-un egoism care ne pare a fi corect în raport cu acela al celorlalţi pe care îl resimţim ca fiind toxic. Toxicitatea pare a fi si caracteristica unor persoane, dar ṣi a unor relaţii. Conflictele ṣi manipulările ne cer să ne clarificăm modul în care are loc comunicarea ṣi dacă dependenţa în relaţii este de acceptat sau nu.
În acest sens îţi propun să vii ṣi să descoperi cum ai putea să faci faţă la aceste provocări.
Cadrul va fi cel a unui grup de dezvolare personală și va presupune explorarea respectuoasă a experiențelor tale personale, fără să fii obligat să dezvălui ceea ce nu dorești, și în condiții de confidențialitate.

Workshopul va dura două ore în intervalul orar 18.00-20.00, joi, 16 ianuarie.
Costul este de 50 ron.

Psihologii care vor susține acest atelier de dezvoltare personală vor fi: Florentina Negrescu și Pavel Grigore.

Participarea se va face în urma înscrierii prealabile la una din următoarele adrese de email:
consilieresipsihoterapie@gmail.com sau/şi transformind@gmail.com , specificându-se numele, prenumele și numărul de telefon. Înscrierile se pot face până marţi, 14 ianuarie.

Adresa va fi comunicată participanţilor, dupa înscriere.

CRĂCIUN FERICIT!

Se apropie sărbătorile si, ca întotdeauna, simt un imbold să trag o linie, să adun și să scad, să fac un bilanț. Anul acesta a fost un an plin, nu că ceilalți ar fi fost altfel, însă acesta a fost deosebit. Mi-am schimbat viața într-un mod radical și sunt mulțumită de rezultat: mi-e bine, sunt mai aproape de mine, mă simt într-adevăr stăpănă pe mine și parcă lucrurile curg mai lin. Nu mai simt presiunea aceea imensă din afară și nu mă mai bântuie acel TREBUIE care zile și nopți de-a lungul anilor nu mi-a dat pace. Singurul ” trebuie” care a mai rămas în viața mea este”trebuie să am grijă de mine, să mă ascult și să fiu acolo pentru mine”.  Pentru unii poate sună egoist, dar vă asigur că nu este. Sunt mult mai disponibilă pentru ceilalți decât eram înainte și mai deschisă să-i înteleg și să-i accept așa cum sunt. Egoistă eram înainte, acum am puterea să dăruiesc mai mult.

Și  pentru că se apropie sărbătorile vă urez tuturor să aveți mai multă liniște, să vă bucurați de ceea ce sunteți și de ceea ce aveți și să priviți cu speranță spre viitor pentru că așa cum ni-l imaginăm așa va fi!

Craciun fericit!

Invitatie la workshop:”Intimitate si autenticitate”

Daca vrei sa afli mai multe despre intimitate, despre cum este sa fii autentic si sa lasi la o parte mastile si rolurile ce nu-ti apartin, vino joi 19 decembrie, intre 18:00 – 20:00, la workshopul “Intimitate si autenticitate”.

” Fie că faci parte dintr-un cuplu, fie că vrei să îți creşti carisma personală sau pur și simplu că vrei să îți întărești stima de sine, ai nevoie să știi câte ceva despre intimitate și autenticitate. În acest sens îți propun să vii și să descoperi dimensiunea profundă a relațiilor interumane pentru a putea genera în viața ta experienţe interpersonale mai bogate și mai intense. A înțelege și a utiliza astfel de experiențe te va ajuta să fii tu insuti, dincolo de măști și roluri. În acelaşi timp vei fi încurajat să îi înțelegi şi să comunici cu ceilalți într-o manieră satisfăcătoare.
Dintre temele abordate vor face parte: intimitate şi dependenţă, asertivitate şi autenticitate, graniţele şi spatiul personal, intimitatea şi autodezvăluirea în raport cu ruşinea şi vinovăţia.

Cadrul va fi cel a unui grup de dezvolare personală și va presupune explorarea respectuasa a experiențelor personale, fără să fii obligat să dezvălui ceea ce nu dorești și în condiții de confidențialitate.

Workshopul va dura două ore în intervalul orar 18.00-20.00, joi, 19 decembrie.
Costul este de 50 ron.

Psihologii care vor susține acest atelier de dezvoltare personală vor fi: Florentina Negrescu și Pavel Grigore.

Participarea se va face în urma înscrierii prealabile la una din următoarele adrese de email:
consilieresipsihoterapie@gmail.com sau/şi transformind@gmail.com , specificându-se numele, prenumele și numărul de telefon. Înscrierile se pot face până marţi, 17 decembrie.

Adresa va fi comunicata participantilor, dupa inscriere.”

 

9 DECEMBRIE – ZIUA PORTILOR DESCHISE LA INSTITUTUL ROMAN DE PSIHOTERAPIE INTEGRATIVA

Daca te intereseaza psihoterapia, vino pe 9 decembrie, incepand cu ora 17:30, la „Ziua Portilor Deschise” la Institutul Roman de Psihoterapie Integrativa, la sediul din str Stelea Spatarul nr.24.

Participarea este gratuita, atmosfera va fi incalzita de psihoterapeutii integrativi ce vor fi prezenti pentru a-ti raspunde la intrebari si a-ti prezenta cate ceva din secretele muncii lor.

Pentru inscrieri trimite un mail la contact@irpi.ro.

Cu siguranta este un eveniment ce nu trebuie ratat!

ZIUA PORŢILOR DESCHISE LA

 INSTITUTUL ROMÂN DE PSIHOTERAPIE INTEGRATIVǍ

  

Institutul Român de Psihoterapie Integrativă este mândru să onoreze şi să susţină interesul crescând pentru psihoterapia integrativă dar şi pentru domeniul psihoterapeutic în România.

În cei 5 ani de existenţă şi formare a comunităţii psihoterapeuţilor integrativi, prin creşterea continuă a numărului de cursanţi şi prin evenimentele publice în care s-a implicat, I.R.P.I. este o dovadă a atenţiei pe care o acordă membrilor săi, promovării şi informării atât de necesare în parcursul profesional dar şi personal. El investeşte continuu în formarea şi informarea de calitate a membrilor săi.

În acest sens, sunteţi invitaţi la un eveniment al “porţilor deschise” la Institut pentru a putea intra în contact cu valorile, dar şi cu psihoterapeuții care se află în spatele activităţii Institutului Român de Psihoterapie Integrativă. Evenimentul va fi unul interactiv, special conceput pentru ca voi să puteţi explora şi să intraţi în contact cu domeniul psihoterapeutic în genera,l dar şi cu psihoterapia integrativă în special. Un plus al acestui eveniment va fi dialogul pe care îl veţi putea avea cu psihoterapeuţii integrativişti, care vor fi acolo pentru a vă răspunde la întrebări.

Evenimentul se adresează tuturor celor interesaţi de domeniul psihoterapiei şi de alegerea profesiei de psihoterapeut.

Dacă eşti interesat să afli ce înseamnă psihoterapia integrativă, ce înseamnă o formare în psihoterapie integrativă şi cât de mult ne place ceea ce facem la I.R.P.I., atunci te aşteptăm la “ziua porţilor deschise” in data de 9 decembrie 2013, la sediul din strada Stelea Spatarul nr. 24.

Programul evenimentului va fi următorul:

  • 17:30 – “deschiderea portilor” Institutului Roman de Psihoterapie Integrativa
  • 17:30 – 18:30 “Psihoterapia integrativa si relatia terapeutica”
  • 18:30 – 19:30 sesiune de discutii “Psihoterapeutii va raspund”
  • 19:30 – “jocuri de artificii” si bomboane

 

Va așteptăm cu drag,

Dr.psih. Mara Priceputu

Președinte I.R.P.I.

Vă rugăm confirmați participarea până pe data de 9 decembrie, ora 12:00, la e-mail: contact@irpi.ro

VINE O VREME…

Vine o vreme când realizăm că ceea ce am crezut a fi important în viață se dovedește a nu avea nicio valoare , că lucrurile cu adevărat valoroase le-am lăsat să treacă pe lângă noi și că e prea târziu să le mai recuperăm.

Cu toate acestea, nu e prea târziu să facem acest lucru de acum încolo, să prețuim ceea ce avem și ceea ce suntem si să fim mulțumiți. Nu fericiți, pentru că, de fapt, nici nu știm ce este fericirea. Suntem atât de preocupați să o găsim și să alergăm după  ea, încât, atunci când este prezentă în viața noastră, nici nu o mai recunoaștem.

Alergăm după himere, după valori sau idealuri pe care alții ni le sădesc în suflet și care nu sunt ale noastre: să arătăm într-un anume fel, să avem nu stiu ce case, mașini, haine de firmă, copiii noștri să meargă  la școli în alte țări, să fie olimpici, să….și lista poate continua. Dar noi, noi cu nevoile noastre adevărate, de afecțiune, atenție, dragoste, noi unde suntem?

Nu mă întreb acum cum ar fi arătat viața mea dacă….doar că iau hotărârea ca de acum încolo să-mi croiesc viața ca și cum fiecare zi pe care o trăiesc ar fi ultima. Și în felul ei este ultima, pentru că mâine nu știu ce va fi, iar ieri deja a trecut. Iar tot ceea ce am de fapt este AZI.

MINUNEA DE A FI COPIL

Câte lucruri minunate descoperi lucrând cu copiii. Este nemaipomenita capacitatea lor de a fi autentici! Îi poți caracteriza foarte bine printr-un singur cuvânt:  ”SUNT”.

Își cunosc foarte bine plusurile și minusurile și și le acceptă în egală măsură. Sunt mult mai în contact cu nevoile lor decât suntem noi, adulții.

De ce însă, pe măsură ce cresc, își pierd această capacitate extraordinară de a fi autentici? Ce ne face pe noi, copiii de ieri – adulții se azi, să purtăm măști și să jucăm roluri care nu sunt neapărat ale noastre? O să spuneți că viața ne detemină să fim așa. Am să vă răspund că tot viața este cea care ne oferă nenumărate variante și noi suntem cei care alegem.

Până la urmă , viața ne-o facem singuri, prin alegerile noastre. Dacă am intra mai des în contact cu copilul noastru interior am fi mai mulțumiți cu viața noastră și alegerile noastre ar fi mai aproape de ceea ce suntem noi cu adevărat. Redeveniți, pentru câteva momente,  copilul care ați fost cândva și priviți viața prin ochii lui. Lăsați-vă, din când în când, purtați de ceea ce se întamplă în interiorul vostru și bucurați-vă de lucruri mărunte ca zămbetul unui copil, un copac înflorit, o rază de soare, culorile toamnei! Lasați, din când în când, controlul deoparte  și faceți alegeri cu inima! Nu-i așa că viața este minunată?

CE ALEGEM: SHOPPING SAU TERAPIE?

 

Mă plimbam zilele trecute prin magazine, aflandu-ma în vacantă, și la un moment dat mi-a fost atrasă atenția de o reclamă mare dintr-un magazin:­ Shopping is less expensive than therapy! Privind-o am realizat că multă vreme și eu am crezut asta. Acum însă, în urma experiențelor de viață, nu mai gândesc așa și foarte potrivit mi s-ar părea acum să spun că: Maybe shopping is less expensive than therapy,  but definitely therapy is  more valuable than shopping!

E adevărat că suntem tentați să prețuim mai mult bunurile materiale decât achizițiile noastre de dezvoltare, că societatea ne dă în fiecare zi exemple nenumărate că banii înseamnă totul, dar…Întotdeauna există și un DAR. Dacă vrei să faci ceva pentru tine și copii tăi, atunci investește în creșterea și dezvoltarea ta personală: cu cît vei fi mai încrezător în forțele proprii și vei gândi mai pozitiv, cu atât vei putea fi un părinte mai bun pentru copilul tău. Schimbându-te pe tine, înlocuind acele comportamente dezadaptative (care e adevărat că la un moment dat te-au ferit de durere, dar care acum nu te țin în lpc și-ți blochează dezvoltarea), devii un exemplu de urmat pentru copilul tău. Fii, mai întâi tu, așa cum îți dorești să devină copilul tău când va fi adult! Copiii, fie că ne place sau nu, sunt oglinda părinților și a mediului în care se dezvoltă. Asigurându-le un mediu familial cald, securizant, valorizant si responsabil le asigurăm condițiile unei dezvolatări armonioase și echilibrate, cu valori solide.

Știu că în România nu există această cultură a mersului la un specialist (fie el consultant psihologic sau psihoterapeut) atunci când ne simțim depășiți de probleme. Ne gândim că vom găsi pe cineva (din familie, un prieten, un coleg, un vecin) care să ne dea un sfat. Însă nu de sfaturi avem nevoie: dacă nu vezi nu ai nevoie de cineva care să te ia de mână și să-ți spună în fiecare moment cum și pe unde să pășești pentru că în felul acesta nu vei învăța niciodată să mergi singur, ci doar vei deveni dependent de cel care te ghidează. Iar terapia înseamnă mai mult de atât.  Este, în primul rând, contactul cu sine, cu temerile sau greutățile pe care de multe ori le ignorăm sau, și mai rău, le negăm, pentru că este prea dureros să stăm față în față cu ele. Ignorarea lor, însă, nu ne ajută prea mult pentru că ele nu dispar, doar ies din orizontul nostru conștient pentru o vreme și reapar atunci când ne așteptăm mai puțin, uneori în cele  mai nepotrivite momente. Așa se întamplă că ajungem să avem reacții disproporționate în fața unor evenimente nesemnificative și vis a vis de persoane dragi și importante pentru noi. De aici și până la apariția unor disfuncționalități în relașia de cuplu, în relația părinte-copil, nu este decât un mic pas. A învăța să gestionăm adecvat aceste situații nu poate să fie decât un câștig pentru fiecare dintre noi, iar psihologii sunt oamni special antrenați (ani si ani de cursuri, traininguri, etc) să ne ajute. Și  nu spun asta ,așa cum poate mulți se vor grăbi să mă acuze, din perspectiva psihologului, ci a clientului, a omului obișnuit, care acum mulți ani în urmă a căutat, la rândul lui, sprijin în terapie. Și l-a găsit!

 

5 SFATURI PENTRU PĂRINŢI ÎN ABORDAREA UNUI CONFLICT CU COPILUL LOR ADOLESCENT

Conflictul dintre părinţi şi copii se poate adânci în perioada adolescenţei: adolescenţii vor mai multă independenţă şi intimitate, în timp ce părinţii pun accentul mai mult pe responsabilitate şi siguranţă.

Fiecare din cei cinci vectori care conduc la independenţă – separarea, diferenţierea,opoziţia, responsabilitatea, expansiunea- poate deveni motiv de conflict.

Separarea poate determina nemulţumiri vis a vis de timpul petrecut de adolecenţi cu prietenii versus timpul petrecut cu familia.

Diferenţierea poate determina nemulţumiri privind exprimarea individualităţii adolescentului considerată de părinţi ca fiind acceptatbilă şi exprimarea individualităţii adolescentului considerată ca nefiind acceptabilă.

Opoziţia poate determina neînţelegeri cu privire la modul cum îşi trăieşte adolescentul viaţa, daca aceasta se derulează după regulile lui sau ale părinţilor.

Responsabilitatea poate determina neînţelegeri cu privire la care decizii ale adolescentului trebuie luate în considerare şi care nu trebuie luate în considerare.

Expansiunea poate determina neînţelegeri cu privire la comportamentele acceptate pentru vârsta adolescentlui si cele care nu sunt acceptate.

Dată fiind inevitabilitatea apariţiei neînţelegerilor dintre copii şi părinţi în această perioadă sensibilă de dezvoltare, adolescenţa, consider că este util pentru părinţi dacă ar tine cont de următoarele:

–       Părinţii au deja un model de a reacţiona într-o situaţie de conflict pe care l-au învăţat în copilărie, în familiile lor de origine. Dacă acest model este unul bazat pe o abordare calmă, constructivă, în care lucrurile se discută şi se negociază, fiecare prezentându-şi punctul de vedere susţinut de argumente, atunci acesta este modelul pe care la rândul lor îl vor transmite copilului. Dacă, dimpotrivă, ei au învaţat în copilărie că e nevoie să tipi, să ameninţi şi să-ţi impui punctul de vedere în faţa copilului indiferent de circumstanţe, atunci, cu siguranţă că aşa se vor comporta cu copiii lor şi acesta va fi modelul pe care îl vor transmite. Părinţii pot modifica însă acest pattern dezadaptativ de a face faţă unui conflict, dacă sunt conştienţi de acest lucru şi dacă îşi doresc să nu îl transmită mai departe copiilor lor.

 –       Un conflict implică întotdeauna participarea a două personae, dar pentru oprirea lui este suficientă una singură. Responsabilitatea escaladării conflictului aparţine în egală masură părintelui şi adolescentului. Înainte de a continua un conflict, este bine să vă intrebaţi, ca părinte, “Chiar vreau să fac asta?”

 –       Dacă în timpul unui conflict, adolescentul ridică tonul, foloseşte cuvinte nedorite, are un comportament nelalocul lui, părintele trebuie să se abţină să îi răspundă în acelaşi fel, deşi de multe ori există această tentaţie. Părintele trebuie să păstreze un ton calm, o atitudine degajată, un limbaj potrivit astfel încât să transmită adolescentului un model de răspuns, pe care îşi doreşte ca acesta să îl înveţe.

 –       Calitatea comunicării în timpul unui conflict poate fi complet deteriorată. Astfel, de la o comunicare obiectivă, declarativă şi moderată (“Nu ai făcut ceea ce ai promis!”), se poate ajunge la o comunicare evaluativă, extremă şi cu etichete (Nu se poate pune bază pe tine!). Părintele este acela care trebuie să urmărească tonul comunicării şi să atragă atenţia când se depăşesc anumite limite, astfel încât să se evite escaladarea inutilă a conflictului.

 –       Conflictul poate fi instructive, adolescentul învăţând din acest proces interactiv, deoarece, în cele din urmă, conflictul este ceva ce părintele face împrună cu copilul său. De fiecare dată când aleg să se implice într-un conflict cu copilul, părinţii îl învaţă pe acesta un model de cum să facă faţă şi să soluţioneze un conflict. Şi acest lucru, odată învaţat, va deveni modul de a reacţiona, vis a vis de orice conflict, al adolescentului de acum şi al adultului de mai târziu. De aceea este important ca părintele să-l înveţe un mod constructiv de a reactiona la conflicte şi de a le soluţiona.

7 LUCRURI PE CARE SĂ LE ŞTII DESPRE DIVORŢ DACĂ AI COPII

Pentru mulţi, divorţul este, pe lângă o mare suferinţă, şi o experienţă extrem de neplăcută. Totul depinde însă de protagonişti pentru a face procesul să fie mai uşor de suportat şi de trecut peste el. Voi reda mai jos câteva lucruri care să fie avute în vedere de cei care divorţează, mai ales dacă au şi copii.

1.       Nu încercaţi să fiţi prieteni prea curând

Reacţiile, impulsurile, nevoile şi interesele voastre se dezvoltă după divorţ. Aveţi nevoie  să puneţi o distanţă între voi pentru a vă putea desfaşura în condiţii optime viaţa profesională, a putea stabili noi reguli şi graniţe în viaţa personală, astfel încât să formaţi un parteneriat în ceea ce priveşte educaţia copiilor şi abia pe urmă să vedeţi dacă este posbil să stabiliţi o eventuală relaţie de prietenie între voi.

 

 2.       Concepeţi un plan de parenting prin care să vă adresaţi direct

Dacă veţi începe conceperea planului adresându-vă copiilor pe nume, cu siguranţă veţi reuşi să scrieţi un plan în care să vă focusaţi mai clar pe interesele copiilor. Imaginati-vi-i în timp ce redactaţi planul! Dacă sunt destul de mari, consultaţi-vă cu ei în timp ce îl scrieţi. Făceti-i să simtă că sunteţi o echipă!

 3.      Aveţi încredere, dar notaţi totul

Indiferent de termenii în care v-ati despărţit, pentru a nu avea niciun fel de surprize neplăcute mai târziu, mai ales în ceea ce priveşte problemele financiare şi custodia copiilor, cel mai bine este ca orice întelegeri faceţi să fie în scris, evitând astfel interpretările ulterioare.

 4.      Agreaţi cât mai multe de la bun început

Eşecul este inevitabil. Veţi fi surprinşi de câte ori se va întâmpla ca ceva să nu meargă aşa cum v-ati imaginat sau cum v-ati fi aşteptat. Adevarate „bombe” pot exploda în domenii în care nici nu visaţi. Fiţi pregăţiţi pentru astfel de situaţii! Ce veţi face dacă lucrurile nu merg aşa cum aţi sperat ? Care este planul de rezervă? Puneti în scris diversele situaţii şi rezolvările lor, astfel încât să fie acoperite de la bun început cât mai multe situaţii cu putinţă şi să fie convenite rezolvările.

 5.       Stabiliţi clar consecinţele nerespectării înţelegerilor

Conveniţi de la bun început ce se va întâmplă în situaţia când întelegerile nu sunt respectate. Luaţi-vă măsuri suplimentare pentru cazul în care fostul/fosta nu îşi respectă promisiunile.

 6.       Întâlniţi-vă la evenimente ca o familie

Dacă aveţi copii, lasati la o parte resentimentele pe care le aveti faţă de fostul soţ / fosta soţie şi participaţi la evenimentele importante pentru copii, arătându-le astfel că vă pasă.

 7.       Nu aduceţi noii parteneri în familie

Dacă aveţi deja o nouă relaţie, nu vă aduceţi noul/noua partener(ă) la reuniunile la care participă şi copiii, cel puţin nu în primul an după divorţ. Pentru copii, chiar dacă sunt adolescenţi, nu este uşor să înteleagă tot procesul de divorţ şi le este cu atât mai greu să accepte că deja v-ati făcut o nouă „familie” din care ei nu fac parte. Lăsaţi să treacă un timp înainte de a prezenta copiilor noul/noua partener(ă , astfel încât ei să se poată obişnui mai întâi cu separarea.

 

DIVORȚUL ȘI CONSECINȚELE SALE ASUPRA COPIILOR

V-ați întrebat vreodată cum se simte un copil care locuiește doar cu unul din părinți? Indiferent de motivele care au dus la separarea părinților, acest lucru stârnește în sufletul unui copil o multitudine de emoții, pe care el cu greu le poate gestiona. Sunt emoții puternice pentru un copil și dacă nu este susținut îndeaproape de părintele cu care locuiește pot apărea dezechilibre care se traduc comportamental sau, și mai rău, somatic.

Poate că se bucură că părinții lui nu mai stau împreună și în felul acesta au încetat certurile nesfârșite la care, vrând-nevrând, era martor. Sau poate este trist gândindu-se la ceilalți copii care se pot bucura în fiecare seară de clipe petrecute cu ambii părinți. Indiferent de ce ceea ce simte, pentru el este important să poată vorbi deschis despre emoțiile si temerile sale cu cineva. Părinții, indiferent că este vorba de părintele cu care locuiește copilul sau de cel care nu mai stă cu el, ar trebui să fie conștienți de toate aceste frământări ale copiilor și să încerce să-i ajute să-și găsească o persoană cu care ei să se simtă în siguranță și cu care să poată vorbi. Această persoană poate fi o rudă, un profesor, un prieten de familie sau un consilier psihologic.  De asemenea, poate fi benefic pentru copil și să discute cu alți copii care se află în aceeași situație cu el, în acest fel ei schimbând impresii și ajutându-se reciproc să facă față.

Când parinții divorțează

 

În ultimii ani sunt tot mai dese cazurile de divorț în familiile cu copii. Cauzele sunt multiple, de la dispariția dragostei care i-a unit la început pe cei doi soti, până la cazuri de abuz de alcool sau violență domestică. Uneori doar unul din soți vrea să divorțeze și atunci procesul este mai lung și mai anevoios pentru că celălalt se opune, iar în familie se instalează o stare de tensiune cu repercusiuni directe asupra tuturor membrilor familiei.

Oricare ar fi motivul pentru care cei doi soți decid să se despartă, lucrurile sunt complicate, procesul în sine este dureros și perturbă viața întregii familii. În tot acest proces, copii, mai ales dacă sunt mai mici, sunt foarte afectați cu atât mai mult dacă nu li se explică faptul că neîntelegerile dintre părinți nu au nicio legătură cu ei, că nu e vina lor că mami și tati nu mai vor să stea împreună și că, indiferent de ceea ce se intamplă între cei doi adulti, ei vor rămâne întotdeauna părinții lor.

Indiferent de motivele care duc la divorț un lucru este clar: nu copii sunt cauza divorțului. Pentru copii este greu să înteleagă singuri acest lucru și să nu o  ia personal. De aceea este foarte important ca acest lucru să le fie explicat de părinți tocmai  pentru că ei au tendința de a se simți vinovați de faptul că parinții nu mai stau împreună. De multe ori, ei își pun întrebări de genul: Eu sunt de vină că tata/mama a plecat? Dacă aș fi învațat mai bine mai pleca? sau se gândesc că dacă ar fi fost mai cuminți atunci părinții lor nu s-ar fi despărțit. De aceea este important ca cei doi părinți să discute deschis cu copiii și să le explice că hotarârea lor de a nu mai fi împreună nu are legătură cu ei, că ei, mama și tata, au avut motivele lor să se despartă, motive ce nu sunt legate de copii. Deasemenea trebuie să li se explice și faptul că divorțul este definitiv și că mama și tata nu vor mai fi împreună niciodată. Asta pentru că mulți copii au credința că ar putea face ceva ca să-i aducă înapoi împreună pe părinți. De multe ori copiii gândesc că dacă s-ar comporta exemplar, ar lua numai note bune, părinții s-ar împăca. Mai există și varianta să creadă că dacă nu vor mai învăța sau ar fi neascultători, atunci părinții ar fi nevoiți să se întâlnească să discute despre comportamentele lor neadecvate  și în felul acesta i-ar putea determina să fie din nou împreună. Atunci când apar astfel de cazuri este bine să se discute cu copiii, să li se explice că divorțul este definitiv și că indiferent ce vor face ei, mama și tata nu vor mai fi împreună.

Un alt aspect care trebuie discutat cu copii este cum îi va afecta pe ei despărțirea părinților: unde vor locui, cu cine, când se vor vedea cu celălalt părinte – să nu li se interzică să-l sune sau să-i scrie. Sub nicio formă nu trebuie să se vorbească în termeni denigratori despre părintele care a decis să plece, ci doar să se prezinte faptele. Trebuie cântărit cu grijă ce anume li se va spune copiilor despre neîntelegerile existente între părinți, în funcție de vârsta lor și în așa fel încât să nu devină confidenții adulților. Comunicarea directă cu copii este foarte importantă. Dacă li se explică copii înteleg și în felul acesta ne asigurăm că divorțul nu îi va influența negativ în dezvoltarea lor ulteriora sau macar că urmarile acestuia asupra dezvoltării lor vor fi cât mai mici.

 

 

 

 

 

 

Atelier de dezvoltare personala

Stim ca toata lumea vorbeste despre relatii, cu totii suntem experti in a da sfaturi altora despre ce si cum trebuie facut ca totul sa mearga bine intr-o relatie, avem pareri despre ce e bine si ce nu si multe altele asemenatoare. Insa cand sa le aplicam la relatia noastra parca lucrurile nu mai sunt chiar atat de clare asa cum pareau si ne gasim in imposibilitatea de a ne descurca singuri in incalceala de „AS VREA …”, „de ce nu merg lucrurile cum mergeau inainte”, „am avut impresia ca am gasit ce cautam, dar am realizat ca lucrurile nu stau chiar asa”” etc.
Si daca toata lumea isi da cu parerea atunci cand e vorba de relatia dintre un barbat si o femeie, atunci evident ca se naste intrebarea ce ar putea sa aduca nou un atelier pe aceasta atat de batatorita tema?
Ceea ce diferentiaza acest atelier de multe altele care s-au facut si se vor mai face pe aceasta tema este, in primul rand, structura lui interactiva, fiind conceput ca o calatorie in care te vei autodescoperi, si in al doilea rand, faptul ca se adreseaza, in aceeasi masura, atat femeilor cat si barbatilor, incercand sa prezinte relatia prin prisma celor doua perspective cat mai obiectiv cu putinta.

Cui se adreseaza acest atelier?

Acest atelier este potrivit pentru tine daca:
 esti in cautarea unei relatii si nu stii cum sa faci sa-ti gasesti partenerul potrivit
 esti la inceputul unei relatii pe care vrei sa o pastrezi
 vrei sa stii mai multe despre felul de a gandi al barbatului/ femeii de azi
 esti o femeie de cariera si ai lasat pe planul doi viata ta sentimentala si vrei sa te simti implinita si in plan personal
 esti in pragul unei despartiri si nu stii incotro sa o apuci
 vrei sa intelegi de ce in relatia ta lucrurile nu mai sunt ca la inceput
 ai o relatie buna pe care vrei sa o dezvolti in conformitate cu nevoile tale actuale si nu stii cum sa faci acest lucru
 vrei sa-ti intelegi mai bine partenerul/a si nu stii cum sa faci acest lucru
 vrei sa inveti cum sa-ti exprimi nemultumirile fara sa-l ranesti pe celalalt
 vrei sa inveti sa aplanezi o cearta
 vrei sa inveti sa comunici mai bine cu partenerul/a

Ce iti ofera acest atelier:
 informatii care sa te ajute sa intelegi unde se afla relatia ta in acest moment
 oportunitatea de a-ti cunoaste propriile nevoi si de a gasi impreuna resursele pentru implinirea acestor nevoi
 explicarea si invatarea unui model de relationare si comunicare sanatos in scopul imbunatatirii relatiei actuale sau a creerii unei relatii viitoare
 oprtunitatea de a pune intrebari si de a gasi raspunsuri la probleme punctuale cu care te confrunti in prezent in relatia actula
 posibilitatea de a invata
 sa recunsoti scenariile de viata in care esti agrenat/a si sa le reconfigurezi in asa fel incat sa intrerupi modelele disfunctionale
 sa transformi frustrarile zilnice in factori ai schimbarii
 sa recunosti dependenta in cuplu si sa nu o mai confuzi cu dragostea
 posibilitatea de a-ti intelege mai bine propria sexualitate si de a invata sa depasesti tabuurile legate de acest subiect

Durata: 1 intalnire de 4 ore in data de 27 aprilie 2013, incepand cu ora 9:30 a.m.
Locul de desfasurare: va fi comunicat ulterior
Numar participanti la modul:
Pentru o dinamica buna de grup si pentru creerea unei coeziuni optime este de preferat un format de 8-12 persoane.
In cazul in care numarul persoanelor inscrise va depasi numarul standard, se vor alcatui mai multe grupe.

Autori si Facilitatori:
Florentina Negrescu – Psihoterapeut si Consilier Psihologic, acreditat de Colegiul Psihologilor din Romania ,de Institutul de Psihoterapie Integrativa din Romania si de Societatea de Psihologie Experientiala din Romania. si al, Practician in Programare Neuro- Lingvistica,
Aurora Mihailescu – Psihoterapeut si Consilier Psihologic acreditat de Colegiul Psihologilor din Romania si de Societatea de Psihologie Experientiala din Romania Practician in Programare Neuro- Lingvistica,

Inscrieri si informatii suplimentare la telefon: 0745 104460 / 0745 065737