Zâmbete….

Când ai zâmbit ultima dată? Când ai râs din inimă împreună cu partenerul/partenera?  Când ai simțit că toată lumea este a ta?

Una din clientele mele m-a privit mirată când i-am pus aceste întrebări și pe urmă mi-a răspuns: Nici nu mai țin minte de când nu am  mai râs sau nu m-am mai simțit bine cu partenerul meu. Dacă și tu îți dai același răspuns atunci este timpul să schimbi ceva. Lucrurile nu trebuie să rămână așa; deja ai făcut un pas în momentul când ai recunoscut că ai ajuns în impas cu relația. Nu fi un simplu spectator al destrămării și măcinării lente a ceea ce a fost frumos și a ceea ce v-a adus împreună.  Fă un efort, pentru că nimic nu se obține ușor, și schimbă ceva chiar din momentul ăsta. Nu lăsa ca situațiile zilnice să te acapareze complet, nu mai reacționa la ceea ce se întâmplă ci pur și simplu începi să acționezi. Din practica mea de cabinet știu că se poate, iar clienții mei dacă mă citesc acum îmi dau dreptate (poate că zâmbesc ușor gândindu-se la drumul parcurs și la efortul pe care l-au depus, dar cu siguranță a meritat). Si dacă ei au putut, vei putea și tu, cu o singură condiție : SĂ VREI!

Cuvintele….

De multe ori ne pierdem printre cuvinte. Ne grăbim să facem interpretări: dacă a zis asta, înseamnă că… și tot așa. IMG_1473Nu verificăm cu celălalt dacă am înțeles bine mesajul, nu-l ascultăm de fapt pe celălalt, ci intrăm într-un dialog interior  gândindu-ne deja ce să răspundem.  Și de multe ori intrăm în dispute sau ne facem o mie și unu de gânduri fără să fim 100% siguri că am receptat corect mesajul. La fel, atunci când transmitem ceva, nu ne asigurăm că celălalt a înțeles ce am vrut noi să spunem; în mintea noastră noi știm foarte bine ce am vrut să spunem, dar oare celălalt întelege același lucru?

Cuvintele sunt cele care ne pot pierde, dar și cele care ne pot salva: trebuie doar să știm să le folosim, să învățăm să comunicăm corect. Pentru că sensul comunicării este acela de a stabili un contact, o relație cu celălalt. Iar dacă vrem ca această relație să fie  bună trebuie să ai cuvintele drept aliat.

 

Comunicarea în relație

Atunci când  îți  permiți  doar să  fii și nu să  joci un rol cu persoana  de lângă  tine, ei bine, de-abia atunci poți  spune ca ți -ai găsit perechea!

Cum te simți în relație? Poți comunica deschis: Îi poți spune celuilalt ce gândești, ce simți, cum te simți când el/ea face ceva? Poți spune care îți sunt nevoile și ești la rândul tău în stare să-l asculți pe celălalt? Cât timp petreceți împreună?

Si lista de întrebări poate continua. Important este ce răspunsuri Din experiența mea de lucru în cabinet am constatat că cel mai adesea partenerii nu vorbesc despre ceea ce simt și treptat se produce o îndepărtarea a unuia față  de celălalt. Femeile vorbesc despre cum se simt în relație cu prietenele lor. Le este mult mai ușor să-și împărtășească emoțiile și nemulțumirile din cuplu cu o prietenă decât cu partenerul; se simt înțelese de prietene, mai ales dacă si ele trec prin situații asemănătoare, primesc aprobare și sfaturi. Este o modalitate de descărcare și trebuie spus că ajută în sensul că vorbești cu cineva despre nemulțumirile tale și nu le macini singură. Ce trebuie însă subliniat este că nu rezolvă situația, că nemulțumirile nu dispar, emoțiile persistă și relația de cuplu se deteriorează încet, încet. Bărbații in schimb nu prea discută cu prietenii (ca să nu spunem că nu discuta deloc) despre emoțiile sau nemulțumirile lor, sau dacă o fac este ceva de suprafață, fără să pună accent pe cum se simt ei. Și la fel relația cu partenera nu se îmbunătățește de la sine.

De aceea în cabinet lucrez mult pe tehnici de comunicare, îi ajut pe clienți să intre în contact cu emoțiile lor, fie că este vorba de furie, frică, rușine sau vină, și să învețe să le comunice și celuilalt. Iar cel mai important, să învețe să asculte, să-l asculte pe celălalt fără să intre în defensivă, fără să atace, fără să țină cu orice preț să demonstreze că are dreptate; de multe ori ceea ce este corect din punctul de vedere al unuia, nu este neapărat bun pentru celălalt. Într-o relație predomină foarte mult nuanțele de gri, nu în sens peiorativ, ci ca formă de asigurare a unui echilibru în desfășurarea de zi cu zi  a relației.

Și au trăit fericiți până la adânci bătrâneți…..

Stăteam deunăzi și reflectam la sensul fericirii. Suntem programați de mici să căutăm fericirea din poveste. Ni se spune că prințul o salvează întotdeauna pe prințesă. Si undeva, într-un colțișor al sufletului, avem speranța că într-o zi va apărea prințul sau prințesa din poveste și ….. gata, am găsit fericirea și vom trăi fericiți până la adânci bătrâneți!

20170421_225000Ce nu ne spune nimeni este cum vom trăi. Toate poveștile se termină când, după multe peripeții și încercări, lupte cu balauri și vrăjitoare, prințul și prințesa ajung să fie împreună. Totul se termină cu bine, dar în acest punct. Nimeni nu continuă să prezinte încercările și luptele după ce prințul și prințesa ajung să fie împreună. Pentru că povestea reală continuă dincolo de cuvinte și de cărți. Încercările nu se termină și multe alte lupte de-abia din punctul acela de întâlnire încep. Iar noi, avem în minte doar acel ”și au trăit fericiți până la adânci bătrâneți”. Și bălălăim prin viață nefericiți, căutând prințul sau prințesa și gândind că fericirea noastră va deveni realitate în momentul în care il/ o vom găsi. Și cu atât mai mare este dezamăgirea când constatăm că viața este foarte departe de ceea ce am fost învățați să credem, că fericirea nu ți-o oferă cineva, ci ți-o construiești singur, că a fi cu cineva nu-ți oferă garanții pe viață, că balaurii și vrăjitoarele nu mor în momentul în care îți găsești prințul sau prințesa și că, în continuare, te lupți toți aceștia ca să îți aperi cetatea.

Fericirea nu este un dat sau o stare care odată atinsă rămâne imuabilă; ea se schimbă, se recucerește în fiecare zi, se trăiește conștient în vâltoarea de zi cu zi, se transformă si se reconfigurează continuu. Acel ”și au trăit fericiți până la adânci bătrâneți” este de fapt și au trăit fericiți până la adânci bătrâneți construind și făcând în fiecare zi ceva pentru relație și pentru a fi fericiți.

Nerăbdarea

Uneori cea mai mare încercare este aceea de a avea răbdare. Pentru ca da, uneori este nevoie de timp: sa se vindece sufletul, sa prindă coajă o rană, sa duci la bun sfârșit un proiect….  Trăim într-o lume a vitezei din care răbdarea lipsește. Ne grăbim de când ne trezim până când ne culcăm, suntem mereu pe fugă, nerăbdători să treacă timpul la birou și să ajungem acasă, sa treacă și ziua de vineri și să vină sfârșitul de săptămână, și tot așa; zilele se desfășoară într-o nerăbdare continuă. BRbWNWXgmg- Uităm să mai privim cerul și florile, să ne privim copiii când se joacă, să savuram o mâncare bună sau un pahar de vin, să ascultam o melodie. Totul este pe repede înainte pentru că dacă am pune ”pause” atunci am fi singuri, doar noi cu noi, cu incertitudinile și întrebările la care nu avem răspuns, dar nici nu încercăm să-l găsim, cu durerile sau rănile încă nevindecate ale sufletului, cu toate neputințele și fricile, cu condiția noastră de muritori. Nerăbdarea este o fugă: de noi, de realitate, de sfârșit. Paradoxal însă, tot ea este cea care ne apropie mai mult și mai nepregătiți de acesta, de sfârșit, pentru că alergând continuu trăim într-o iluzie ascunzând de fapt fricile sub grămada de lucruri pe care ne grăbim să le facem. Nerăbdarea poate este prietena lui a avea, dar cu siguranță este dușmanul lui a fi. Fiecare este liber să aleagă!

Copiii și divorțul

Atunci când părinții divorțează, copiii pot reacționa în moduri foarte neașteptate. Reacțiile lor emoționale variază foarte mult de la copil la copil și includ:

        furie, confuzie, frustrare, speranță, agitație, teamă, vină, dezamăgire, trădare, ușurare, abandon, tristețe, îngrijorare

Care dintre stările de mai sus le-ați identificat a copiii voștri? Sunt și alte manifestări emoționale pe care le-ați observat și care nu se regăsesc în listă?

De multe ori, părinții sunt atât de focusați pe rolul lor de parteneri încât nu mai reușesc să vadă ce se întâmplă cu copiii lor în procesul traumatic care este divorțul. Și de multe ori, aceștia se simt neglijați, abandonați, neimportanți. Ceea ce trebuie să faceți este să va dați un pas în spate și să încercați să puneți deoparte resentimentele față de partener. Astfel, cu detașarea pe care poziția de observator ți-o dă, veți fi în stare să vedeți în adevărata lumină sentimentele copiilor și veți reuși să le înțelegeți durerea și să le fiți aproape. Ei au nevoie să simtă că sunt iubiți necondiționat de amândoi părinții și că divorțul este un proces care produce o ruptură între parteneri, și nu o ruptură între ei și voi. Partenerii, chiar dacă se despart rămân pentru totdeauna părinții copiilor, iar acest lucru trebuie nu numai spus ci și tradus în fapte. Pentru că dacă afirmațiile nu sunt urmate de acțiuni concrete se produce o confuzie și  mai mare în sufletul copiilor. Pentru protecția și binele lor, uitați de animozitățile și conflictele care au dus la divorț și continuați să fiți părinții de care copiii voștri au nevoie.

De astăzi aleg să aleg

17494162_434427886907912_900314729669459968_n-1[1]

Știu că sună ciudat, dar mai ciudat este faptul că până acum alegerile pe care le-am făcut nu au fost ale mele; aveam doar impresia ca sunt ale mele, dar de fapt erau dictate de ceilalți. Întotdeauna când luam o decizie, când hotăram să fac sau să nu fac ceva, țineam seama mai întâi de ceilalți: să nu-l supăr pe x, să fiu disponibilă pentru y, să nu creadă z că am ceva cu el/ea și tot așa. In rolurile de x, y si z s-au rotit cei din familie, colegii de la birou, prietenii si lista este nesfârșită. Dacă aveam ceva de făcut și cineva ma solicita, îmi reorganizam lucrurile în așa fel încât să nu refuz. Și mă trezeam supra-aglomerată, cu o listă nesfârșită de lucruri de făcut și fără timp pentru mine. Devenisem nesociabilă pentru că nu mai aveam timp să mă văd cu nimeni, irascibilă pentru că puneam o presiune prea mare pe mine, obosită pentru că nu mai aveam timp să mă relaxez. Și în toată această nebunie eu nu mai contam, ceea ce doream eu era pus în stand-by cu gândul că voi aveam timp pentru mine în week-end (lucru care nu se întâmpla de altfel) sau în vacanță. Și totul a decurs în felul acesta zile, luni, ani până a devenit un stil de viață. Asta până azi de dimineață când m-am trezit în fața cănii de cafea cu lista cu lucruri de făcut pentru ziua ce abia începea și mi-am zis: de astăzi aleg să aleg! Și după ce mi-am băut cafeaua am pus un asterisc în dreptul lucrurilor de pe listă care nu erau urgente, am tăiat de pe listă ceea ce putea fi făcut de altcineva și nu neapărat de mine și am rearanjat ce rămăsese în ordinea priorităților. Apoi mi-am luat laptop-ul, cheile și am ieșit pe ușă cu lista refăcută, cu perspectiva de a avea timp și pentru mine, binedispusă și cu inima ușoară.  

Nu cred în rețete miraculoase

Nu suntem obișnuiți să privim în interiorul nostru. Este prea greu să te vezi atunci când te simți slab și vulnerabil, când nu te ridici la înălțimea standardelor impuse, culmea, de tine. Pentru că de cele mai multe ori tu singur îți impui limite greu de atins și dacă nu reușești să fii așa cum îți dorești te simți un ratat. Eșecul a devenit cea mai mare sperietoare în zilele noastre. Aud adesea: ” Nu pot să mă despart pentru că atunci înseamnă că am eșuat, că nu am fost în stare să am o relație și ce vor crede x si y!” sau ”Dacă îmi schimb jobul ce vor crede ceilalți despre mine? Vor gândi că nu am fost în stare să fac față!”

Nimic mai greșit; nu suntem supraoameni,  nu putem face întotdeauna totul perfect.  Societatea ne impune însă să fim perfecți. Peste tot găsești articole despre cum să fii cel mai bun în ceva, cum să devii cea mai bună variantă a ta, cum să te dezvolți și să ai succes. Toată lumea te învață cum să faci ca să ai mai mulți bani sau să faci din afacerea ta un business de succes. Nimeni nu-ți spune însă adevărul până la capăt. Primești sfaturi și instrucțiuni sub formă de pastile miraculoase pe care dacă le citești și apoi te culci, te vei trezi mai deștept, mai bun în comunicare, mai empatic sau orice altceva îți dorești. Nimeni nu-ți spune cât efort stă în spatele unei reușite, câte nopți nedormite pline de căutări de soluții, câte eșecuri stau în spatele unui singur succes. Succesul este un MUST și dacă nu ești un om de succes nu exiști. Dar cât durează succesul?  La fel nimeni nu vorbește despre asta, ca și cum odată ajuns într-un vârf rămâi acolo pentru totdeauna.  Nimic însă nu durează, nimic nu se obține fără efort, determinare și consecvență. Pentru fiecare mic pas pe care îl faci în dezvoltarea ta (fie că este vorba de viața profesională sau personală) este nevoie de timp și de muncă susținută. Nu mai credeți în vânzătorii de iluzii, ei trăiesc din naivitatea voastră. Să crezi că poți deveni peste noapte mai bogat, mai slab sau mai cum vrei tu, este o iluzie frumos împachetată pe care cineva care doar la asta se pricepe, să-ți spună ție ceea ce vrei să crezi, că poți să obții ceva fără să faci niciun efort. Întreabă-te doar atât: dacă este atât de simplu, cei care propovăduiesc  succesul de ce nu sunt acum milionari, de ce se chinuie cu diete pentru slăbit, de ce nu au relația de cuplu perfectă și se luptă cu demonii interiori ?

Când ”NOI” nu mai există

Acel Noi cu care erai obișnuit a devenit Eu și Tu, două persoane care abia își mai vorbesc și chiar și atunci când o fac este doar pentru a-și aduce unul altuia acuze. Despărțirea a lăsat în urmă un trecut comun pe care nu ai cum să-l ștergi cu buretele: au fost ani petrecuți împreună, plini de vise și lucruri construite  de voi doi pentru voi, sunt poate și copii pe care amândoi îi iubiți și de care vă veți ocupa în continuare.

Este greu să lași toate acestea deoparte și să-ți continui viața ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.  Emoțiile sunt puternice, resentimentele față de fostul partener/a, fie ca vrei sau nu, sunt și ele prezente. Și, pe lângă asta, sunt și aspectele practice legate de administrarea casei (facturi, întreținere, cumpărături, reparații, gospodărie etc) cu care va trebui sa te descurci de acum încolo.

Totul poate fi copleșitor și sentimentul de panică se poate instala. La fel și furia pe care o simți față de partener/a este prezentă și nu știi ce să faci cu ea.  Sa-ți bagi capul în pământ ca struțul și să spui că nimic nu s-a întâmplat sau să te închizi în casă și să spui că nimic nu mai are rost, la fel ca și să dai vina pe celălalt  pentru tot, nu este soluția care să te ajute cu ceva. Caută și cere sprjinul familiei, al prietenilor apropiați, al colegilor.  Nu confunda cererea de ajutor cu slăbiciunea pentru că nu este; sunt momente în viață când ai nevoie de ajutor și trebuie să-l ceri. Și mai ai apoi și alternativa ajutorului pe care ți-l poate da un specialist: el te poate însoți în procesul acesta dificil de a face față unui divorț sau unei despărțiri, precum și să te ajute să înțelegi ce nu a funcționat și care au fost cauzele care au dus la acest deznodământ pentru a nu aduce tot balastul relației trecute în relația viitoare.

Oameni

Unii oameni intră în viața noastră și ne ating sufletul; pe aceștia îi purtăm în inima noastră chiar și atunci când ies din viața noastră. Altii întră și ies la fel de repede ca un tren accelerat ce trece printr-o gară; pe aceștia nici nu ni-i mai  aducem aminte. Iar alții se strecoară în viața noastră și ne intră cu bocancii în suflet; pe aceștia îi scoatem noi, e adevarat cu multă durere, din viață, inimă și amintiri.

Dacă ai acum în viața ta măcar o persoană din prima categorie bucura-te cât mai mult de ea și primește cu iubire ceea ce are sa-ți ofere. La rândul tău nu aștepta la nesfărșit acel forever mâine pentru a-i spune cat de importantă este – ziua de astăzi este cea care contează, ziua de ieri a trecut, iar cea de mâine nu a venit încă.

Cine sunt eu?

Internetul abundă de articole pe această temă. Multe dintre ele ne învață cum să fim o variantă mai bună a noastră. Altele intră la categoria ”așa nu” – ce să nu faci, cum să nu te comporți etc.

Citind toată această literatură de psihologie practică uneori am impresia că mă pierd pe mine încercând să fiu așa cum ne învață cei care scriu toate acestea. Și nu-mi place deloc ceea ce încerc devin. Așa că acesta va fi un scurt rezumat a ceea ce am observant eu lucrând de atâția ani în cabinet,

Cu toții avem nevoie să fim apreciați și să ni se recunoască meritele. Pentru asta facem, uneori, lucruri care nu sunt în acord cu ceea ce simțim în acel moment, ci ceea ce știm că ne va atrage aprobarea celor din jur. Este un lucru rău? Nu, atâta timp cât ești confortabil cu ceea ce ai făcut, atâta timp cât nu interferează cu sistemul tău intern de valori și nu te face disfuncțional.

Cu toții avem răbufniri de furie, față de cei dragi mai ales și asta pentru că ne putem permite. Este acesta un lucru rău? Nu, atâta timp cât după aceste răbufniri ne cerem iertare și recunoaștem că am greșit. Momente de impulsivitate are oricine din când în când, nu suntem roboți, nu putem controla în orice moment orice emoție; suntem oameni și uneori mai greșim și din aceste greșeli putem învăța ce să facem ca să nu le repetăm.

Cu toții învățăm să fim imitând modelele pe care le avem în jurul nostru în copilărie. Este acesta un lucru rău? Nu, atâta timp cât la vârsta adultă știm să facem diferența între nevoile noastre și cele pe care le-am preluat de la părinți sau alte persoane care au avut o mare influență mare în dezvoltarea noastră. Și aici este vorba de asumare: să îți asumi cine ești cu adevărat și dacă ai preluat unele lucruri de la mama sau tata să nu dau vina pe ei ”din cauza ei sau a lui sunt așa”, să fii responsabil pentru ceea ce ești: sunt așa pentru că așa aleg eu să fiu, nimeni nu mă obligă să păstrez ceva la mine ce nu-mi place.

Cu toții avem momente de ”cădere”, când ni se pare că întreg universul este împotriva noastră, când parcă nimic nu merge sau nu vedem soluția. Este asta un lucru rău? Nu, atâta timp cât nu ne lăsăm copleșiți de emoții, cât nu rămânem în starea asta mai mult decât este nevoie. Nu putem fi zen tot timpul, nu putem trece prin viață ca și cum totul este roz, dar ceea ce putem face este să nu trăim în trecut, să nu rămânem blocați într-un anume moment. Nu ești slab dacă ești trist sau suferi, ci ești slab dacă negi ceea ce ți se întâmplă și rămâi blocat în aceea situație. Da, viața nu este dreaptă, nu se întâmplă numai ceea ce ne dorim, situații mai puțin plăcute apar, tu ești însă cel care poate face diferența și poate găsi soluția. Și dacă singur nu reușești, atunci poți căuta ajutor. Și asta nu te face slab, ci dimpotrivă dovedește că ești puternic și ai curajul de a-ți face viața mai bună.

Așadar, la întrebarea ”cine sunt eu?” se poate răspunde în multe moduri, dar răspunsul corect îl știi doar tu, cel care îți asumi și îți trăiești viața în mod conștient.

Copilul are nevoie de doi parinti

In urma unui divort, in mod inevitabil, intervin tot felul de schimbari in viata copilului, incepand de la faptul ca va ramane cu unul din parinti si pe celalat il va vedea doar din cand in cand, pana la schimbarea domiciliului, a scolii etc. Si pentru ca parintii sunt divortati, dar se implica amandoi in viata copilului, vor aparea diferente in ceea ce priveste modul de educatie si/sau crestere  a copilului Aceste diferente nu sunt benefice pentru copil si ar fi bine ca inainte de a critica ceea ce nu face bine celalalt parinte, sa se incerce mai intai o armonizare a acestor diferente, in asa fel incat copilul sa fie cat mai putin afectat.

In practica mea am vazut multi copii care au dificultati de adaptare dupa divortul parintilor. Copiilor le trebuie un timp destul de indelungat ca sa inteleaga ceea ce s-a intamplat, de ce unul din parinti (de obicei tatal) nu mai sta cu ei, de ce atunci cand merge in vizita la celalalt parinte sunt alte reguli decat acasa etc. Conlucrarea celor doi parinti si buna cooperare in cresterea si educarea copilului ii asigura acestuia cadrul de stabilitate emotionala pentru a face fata schimbarilor si a se dezvolta armonios. Astfel cei doi parteneri trebuie sa lase deoparte frustrarile personale si sa excluda copii din ceea ce au ei de “impartit”; copiilor si asa le este greu sa faca fata despartirii parintilor, sa mai suporte si acuze de genul “semeni cu tatal tau/mama ta” este prea mult pentru ei.

De aceea, intotdeauna le recomand parintilor divortati care vin la consiliere sa excluda copii din “rafuiala” personala cu celalalt parinte si sa gaseasca o impreuna o linie comuna privind tot ceea ce tine de cresterea si educarea copiilor. Pentru ca dupa divort copilul trebuie sa stie ca are in continuare doi parinti care il iubesc si ii sunt aproape in egala masura

psih.Florentina Negrescu

 

Fericirea

A da și a primi înseamnă fericirea și dacă suntem norocoși știm să ne bucurăm de ea. Însă, cei mai mulți dintre noi, suntem învațați doar să dăm nu să și primim. De fapt, știm să primim critici, etichete care se lipesc de noi și le caram în spate toată viața cu acea dezinvoltură pe care ți-o dă obișnuința.

Dacă, atunci când eram mici, ni s-a spus și repetat că nu suntem buni de nimic, că se va așlege praful de noi, că semănăm cu x sau y (personaje negative din familie,  cum să fim la vârsta adultă altfel decât am fost învățați să ne privim de cei care ne-au fost cel mai aproape în anii formării noastre? Poate că nu au facut-o cu rea intenție, pentru că refuz să cred că un părinte poate gândi ceva rău despre copilul său, însă modul în care au spus-o și ne-au repetat-o ne-au făcut să credem că noi chiar suntem așa cum ne vedeau ei.  Si desi acum suntem adulți, tot mai cărăm în spinare sacii plini cu lucruri care nu ne aparțin. Atunci când cineva ne face un compliment  o voce interioară ne face să nu ne simțim confortabil și ne aduce aminte că nu merităm, că celelalt își va da seama până la urmă că suntem niște impostori. Da, suntem niste impostori, dar nu așa cum credem noi, ci pentru că ne-am însușit caracteristici care nu ne aparțin , pentru că ne considerăm a fi altceva decât  suntem cu adevărat, pentru că adulți fiind continuăm să ne vedem prin ochii de copil neajutorat  care am fost cîndva. A venit timpul să învățăm  să primim, să ne bucurăm de ceea ce alții ne dăruiesc cu sinceritate și să ne vedem așa cum suntem noi de fapt; buni, serioși, cu realizări și împliniri. De azi  înainte, haideți să ne uităm în oglinda sufletului ți să scoatem la lumină tot ceea ce a stat până acum în umbra. Iar tot ceea ce nu ne aparține să returnăm celor care ni l-au dat pentru că nu este al nostru și pentru că nu ne definește.

Încrederea și relația de cuplu

incredera-si-relatia-de-cupluÎncrederea împreuna cu respectul, reprezinta cele două ”pietre” ale fundamentului pe care se poate clădi o relație de cuplu. Fără încredere și respect reciproc nu există relație de cuplu.

La începutul relației, ambii parteneri încep să clădească la edificiul încrederii și pleacă de la premiza că celălalt nu le va trăda încrederea. Oricum, procesul de construire a încrederii este lung și anevoios. Tocmai această construire în timp și cu efort a încrederii este motivul pentru care, odată ce unul din parteneri trădează încrederea cu care a fost investit, pentru cel trădat este aproape imposibil să continue relația. Elementul de neîncredere odată instalat se înlătură foarte greu și tot timpul va exista o umbră ce va plana asupra calității relației.

De exemplu , dacă unul dintre parteneri este infidel, chiar dacă acest lucru se întâmplă după mulți ani în care a fost fidel relației si partenerului său, chiar dacă acest lucru este aflat de partener după ani de zile de la consumarea relației extra și chiar dacă această relație extraconjugală este/ a fost efemeră sau doar un divertisment, partenerului trădat îi va fi foarte greu, dacă nu imposibil, să mai aibă încredere în celălalt. Și asta în primul rând pentru că se va simți dat la o parte, ignorat, trădat și efectele asupra imaginii personale și a stimei de sine își vor face imediat apariția. Și chiar dacă partenerul care trădează își va recunoaște greșeala și de bună credință nu o va mai repeta, celălalt partener va trăi mereu cu senzația că oricând se poate repeta și va fi foarte dificil în aceste condiții ca relația de cuplu să reziste. Odată cu pierderea încrederii în partener se diminuează și respectul pentru acesta, iar relația nu mai are pe ce să se sprijine: ea devine un scaun cu un picior rupt care riscă oricând să se răstoarne la cea mai mică atingere.

Frica de schimbare

  • ?

De multe ori auzim de la părinții noștri ”Dacă nu erai tu, demult aș fi divorțat?” Oare chiar așa stau lucrurile?! In spatele unei astfel de afirmații stă de fapt frica de a lua o decizie, de a schimba ceva cu care te-ai obișnuit, pentru că, de ce să nu recunoaștem, uneori nu vrem să ne asumăm responsabilitatea pentru o decizie majoră așa cum este aceea de a divorța. Pentru că divorțul vine la pachet cu un întreg pachet de schimbări: de stil de viață, de locuință, de prieteni etc. Și este greu să faci față, pe lângă trauma în sine a despărțirii de o persoană cu care ai împărțit casa, masa și patul, atâtor schimbări.

Orice schimbare este mai întâi o pierdere: pierdem ceva cunoscut și înlocuim cu ceva ce nu știm cum va fi, putem doar să ne imaginăm că va fi mai bine, dar frica de necunoscut ne însoțește, cel puțin la început. De aceea schimbările trebuie făcute treptat, nu dintr-odata, ca să avem timpul necesar să ne acomodăm cu noile condiții. Întotdeauna când facem o schimbare trebuie să punem ceva în loc: nu putem elimina ceva, chiar dacă este disfuncțional, și să lăsăm locul gol. Oricât de greu pare (și chiar este) schimbarea este cea care ne poate face să ne simțim mai bine dacă așa cum suntem nu ne mai este bine. A fugi de schimbare, doar pentru că frica din spatele ei ne sperie, este calea sigură pentru nefericire. Și nu, nu spun că trebuie făcută schimbarea cu orice preț, spun doar că atunci când, intr-o situație cum ar fi căsnicia, beneficiile pe care le ai sunt mai mici față de dezavantajele pe care le experimentezi, atunci este timpul pentru a face ceva ; si nu te gândi că divorțul este singura alternativă, există multe alte soluții, trebuie dpar să o găsești pe cea care este cea mai bună pentru tine. Iar a apela la un specialist care să te ajute și să te susțină în procesul dificil al schimbării poate fi o alternativă care să-ți ofere siguranța de care ai nevoie.

Relațiile bune ne mențin sănătoși și ne fac mai fericiți

Relațiile bune ne mențin sănătoși și ne fac mai fericiți, cel puṭin asta rezultă dintr-un studiu efectuat de Harvard University.

?

În ziua de astăzi, tot mai mulți oameni sunt angrenați într-o viață care le lasă foarte puțin timp liber. Pe locul întâi vine serviciul! Cel mai mult timp este petrecut la locul de muncă. Uneori, datorită caracterului muncii, nici când pleacă de la serviciu oamenii nu sunt total stăpâni pe timpul lor: ceva ce trebuie terminat într-un anumit interval de timp, urgențe, lucrări care apar în plus față de cele obișnuite etc. Astfel, problemele de la serviciu sunt aduse acasă și timpul liber devine din ce în ce mai puțin.

Apoi urmează obligațiile familiale, mai ales pentru femei care, pe langă job, trebuie să se ocupe și de copii, dacă există, sau de alte treburi casnice inevitabile. Din nou, timpul liber este pus în stand-by.

Veți spune, bine, dar există week-endul! Da, dar și acesta este uneori acaparat de serviciu sau de toate restanțele care s-au adunat în timpul săptămânii. Și iată că viața unui om se poate reduce la serviciu și casă, fără timp pentru el, sau și mai rău, atunci când există timp nu este petrecut într-un mod care să-i asigure o stare de bine. Mulți confundă nevoia de împlinire personală cu dorința de a avea (bani, haine, mașini, case) și scapă din vedere faptul că golul care îi mână către toate astea nu poate fi umplut niciodată în acest fel. Foarte puțini sunt cei care se opresc să stea de vorbă cu ei, să analizeze care sunt nevoile lor și nu dorințele care trebuie îndeplinite și care de foarte multe ori sunt dictate de o societate devenită foarte comercială. În goana pentru realizarea dorințelor, oamenii se pierd pe ei, pe cei dragi, uită să mai aibă relații de calitate cu ceilalți.

A fi înseamnă a trăi conștient, a-ți valorifica la maximum potențialul și resursele de care dispui, în scopul de a-ți fi bine așa cum ești tu cu adevărat. Pentru ca să-ți fie bine, trebuie să renunți la vanități, la ură, la invidie, la răzbunare și alte lucruri care te țin ancorat într-o stare de rău continuă. Dacă tu nu ești bine cu tine, cu cel care ești, atunci nu poți avea relații de calitate cu ceilalți. Ceva din nefericirea ta se va transmite în orice relație, nemulțumirea ta va fi o piedică în orice relație, îl va împovăra pe celălat și îl va face să vrea să iasă dintr-o relație care nu ese ok pentru el. Starea interioară a fiecăruia se transpune în relație sub forma interacțiunilor cu celălat și, astfel, determină o reacție la celălalt capăt de relație care, de cele mai multe ori, este exact opusul a ceea ce ne dorim. În consecință, îmbunătățirea unei relații începe cu dezvoltarea personală: fără ca fiecare să aibă o stare de bine și să fie în acord cu el însuși nu se pot clădi relații sănătoase care să reziste în timp.

Parinte-copil

viata-scoalauniversala.roSa fii parinte este cea mai grea meserie. Nimeni nu-ti spune atunci cand devii parinte ce trebuie sa faci. Inveti imrpreuna cu copilul tau si astfel se dezvolta o relatie care va dura pana cand unul dintre protagonisti nu va mai fi. Cu totii ne dorim sa fim parinti buni si facem tot ceea ce credem noi ca este bine. Uneori insa binele gandit de noi nu coincide cu binele dorit de copilul nostru. Stim si noi asta din relatia cu proprii nostril parinti. Insa, daca tot ceea ce facem in relatia cu copilul nostru este ghidat de dragoste, atentie si protectie, atunci suntem parinti buni. Si suntem parinti buni daca, in timp ce facem toate acestea, nu uitam nicio clipa ca el este o fiinta diferita de noi si ca atare nevoile lui sunt diferite de ale noastre.

Setarea de limite și încrederea în sine

?

Multi consideră că a pune limite este egal cu o limitare de sine, ceea ce este complet greșit. De fapt, a stabili limite în viața personală și profesională este foarte important. In acest mod iți întăresti încrederea în sine deoarece a stabili limite înseamnă, în primul rând, să faci o analiza serioasă și apoi să iei niște decizii. Cei mai mulți tocmai acest lucru nu-l fac, preferând să amâne laurea deciziilor știind că atunci când faci o alegere trebuie să ți-o și asumi

 

Nimeni nu poate face totul și de aceea tocmai fixarea unor limite te va ajuta să-ți prioritizezi acțiunile și lucrurile din viața personală astfel încât să faci tocmai acele lucruri care cu adevărat contează si fac o diferență în oricare din domeniile vieții tale. Când folosești limite ești mai conștient de oportunitățile pe care ți le oferă viața și ai posibilitatea să evoluezi deorece, așa cum spuneam, ești constrâns să iei decizii și deci să faci analize riguroase înainte.

Limitele te ajută să:

  • Eimini din viața ta tot ceea ce te ține în loc, tot ceea ce nu-ți aduce niciun plus ci doar îți consumă enegia;
  • Devii mai încrezător în forțele proprii și să nu te mai bazezi pe alții în luarea hotărîrilor;
  • Gestionezi mai bine tmpul și astfel să gasești timp și pentru tine;

Limitele sunt nu numai în relația cu ceilalți, dar și în relația cu tine insuți. Și trebuie să fii determinat și consecvent in ceea ce te privește.

Ca orice activitate nouă și stabilirea și impunerea de limite este un proces ce trebuie învățat și apoi exersat cu consecvență până se transformă din ceva neobisnuit în ceva obișnuit, automat. Cea mai simplă abordare este să pornești de la analiza a ceea ce este important pentru tine și întrebarea cheie este ”Dacă acum ai avea o baghetă magică ce ți-ar permite să obții ceea ce vrei, ce ai cere?” Pentru a-ți răspunde la această întrebare vei fi nevoit să-ți conștientizezi nevoile, sistemul de valori, credințele limitative care te țin în loc, resursele de care dispui, cum le poți folosi,precum si modul în care te va afecta schimbarea pe care ți-o dorești. Dupa ce faci o listă cu toate răspunsurile vei putea face un plan concret pentru a obține ceea ce ți-ai propus. Limitele te vor ajuta să nu deviezi de la drum și în acelși timp vor fi cele care te vor ajuta să elimini toate lucrurile în plus și ocolișurile inutile. Vei fi astfel focusat pe ceea ce este important pentru atingerea obiectivului și vei elimina tot ceea ce este neesențial.

Nu spun ca este ușor, nu, din contră, este un proces anevoios: vei întîmpina rezistențe, din partea ta și a celor din jur , vei înainta poate cu viteza melcului, vei avea momente în care îți vei dori să renunți, însă vei merge mai departe pentru că daca îți dorești cu adevărat ceva numai așa vei putea obține.

Divort si pierdere

?

Te-ai despartit de partener/a, ce mare lucru, doar nu a murit nimeni! Da, auzim asta de la prieteni, rude, familie, colegi, cand exasperati ca noi ramanem in starea noastra de tristete ei nu mai stiu ce sa faca. Din pacate nu, nu-i asa: despartirea, fie ca vorbim aici de un divort sau de despartirea de un partener dintr-o relatie de cuplu alta decat casatoria, implica o pierdere. Pierdem odata cu partenerul si o bucata din viata noastra: avem amintiri comune, obiceiuri, lucruri pe care obsnuiam sa le facem impreuna (chiar daca in ultima vreme nu le-am mai facut), poate avem si copii. Si daca stam sa ne gandim, despartirea poate fi mai rea ca moartea. Cand moare cineva stim sigur ca nu-l mai putem vedea, atinge, fi impreuna, si asta din motive obiective. Cand te desparti, de cele mai multe ori, stii sigur ca nu-l mai poti vedea, atinge, vorbi cu celalalt, desi el nu a murit si toate astea sunt lucruri impuse de situatia in sine. Celalat continua sa aiba o viata a sa din care tu nu mai faci parte. Si asta te poate face sa te simti singur si abandonat.

Dupa o despartire trebuie sa tii doliu dupa persoana care a iesit, sau ai scos-o tu, din viata ta. Este procesul normal prin care sa-ti dai voie sa suferi, sa-ti traiesti durerea pierderii. Nu te chinui sa te prefaci ca nu s-a intamplat nimic pentru ca vor ramane urme, resentimente care te vor urma in viitoarea relatie. Stai cu tristetea ta, nu-ti fie frica de ea. Intrand in contact cu ceea ce simti incepi, de fapt, procesul de recuperare. Da-ti voie sa plangi, da-ti voie sa rememorezi momentele placute, da-ti voie sa ierti: pe tine si pe celalat. A ierta nu inseamna ca esti de accord cu ceea ce s-a intamplat, cu ceea ce a facut sau spus celalalt (poate a spus sau facut lucruri care te-au durut, te-au facut sa suferi), ci doar iei nota de ele si le dai inapoi celui sau celei caruia ii apartin, ele nu sunt ale tale. A ierta nu inseamna sa ignori si sa dai deoparte tot ce s-a intamplat. Din contra presupune sa intelegi acele comportamente, ganduri, emotii ale tale pe care le-ai avut in vechea relatie si care lasate sub imperiul furiei si resentimentelor vor iesi la suprafata si in urmatoarea ta relatie.

Fiecare decide pentru el

20161209_143949De cate ori nu am auzit, sau chiar am spus-o si noi, “Daca ma iubesti ar trebui sa stii ce-mi place, ce-mi doresc etc”. Da, poate ca pe undeva asa si este. Pe de alta parte nimeni nu este responsabil de satisfacerea nevoilor noastre sau indeplinirea dorintelor noastre. A trecut vremea copilariei cand ne doream cate ceva si mama sau tata ne indeplineau dorinta. Si poate ca unii dintre noi nici macar atunci nu am avut parte de asta. Acum suntem adulti si trebuie sa avem singuri grija de noi. Si tocmai pentru ca suntem adulti, trebuie sa cerem atunci cand vrem ceva; sa cerem clar, fara sa ne ascundem in spatele unor scheme complicate si fara sa ne suparam daca nu primim ceea ce cerem. Poate ca celalalt nu poate sau chiar nu vrea sa ne dea ceea ce avem noi nevoie sau ne dorim. Si nu-l putem obliga in niciun fel sa faca asta. Decizia este a lui si ii apartine in intregime. La fel cum si noi putem decide ce facem cu raspunsul primit din partea celuilalt; decizia ne apartine: putem sa ne suparam, sa ignoram, sa nu mai cerem alta data, sa continuam sa cerem pana primim. Si la fel, putem alege cum ne vom comporta in continuare. Ceea trebuie sa avem tot timpul in minte este ca intr-o relatie intotdeauna sunt trei: eu, celalalt si relatia. Daca eu, la capatul meu de relatie fac ceva, asta influenteaza relatia si astfel voi determina o reactie la celalalt capat. Iar asta ne ajuta sa intelegem ca intotdeauna, in orice situatie, fiecare din noi poate face o alegere si odata facuta aceasta alegere trebuie sa ne-o si asumam. A pasa raspunderea la celalalt sau undeva in exterior, nu diminueaza cu nimic faptul ca noi am facut alegerea. Sa nu uitam ca noi suntem cei care luam decizia.